
Maria's Trip To Kroger
Algebraic Word Problems
Bag of Chips
At Kroger, a pack of 12 bags of chips cost $6. What is the cost of each pack?
Cashier at Kroger
Tim, the cashier that helped Maria, earns $7 an hour. How many hours must he work to earn $238?
Magazine's and Journals
Maria bought a magazine for $4 and bought 3 journals. She spent a total of $22 on those items. What was the cost of each journal?
Meat and Seasoning
When Maria went to Kroger, she purchased 3 pounds of meat for $18. Maria also bought 6 packets of her favorite seasoning. If she spent a total of $22.50, what is the cost of each packet?
Pizza, Soda, Cereal, and Apples
Maria purchased 2 boxes of pizza for $9, one pack of soda for $3.51, one box of cereal for $3.75, and 6 apples. If she paid $19.49, how much did each apple cost?
Vitamins, Toothpaste, and Toothbrushes
At kroger, Maria buys vitamins for $23.07. She uses a $4 off coupon on that. She also gets toothpaste. Out of the 12 crest toothpaste's on the shelf, she only buys 1/4 of them. Each toothpaste is $1.50. Maria also buys a pack of 6 tootbrushes. If she paid a total of $27.08, what was the cost of each toothbrush.?
Membership
Maria has a membership at both Kroger and Tom Thumb. At Kroger she has to pay $25 initially for her membership and then $4 every month. At Tom Thumb has to pay $17 initially and then $8 each month. In what number of months would the two grocery stores charge the same amount?
Reason why I choose Kroger
All the items that I bought above are my favorite things (expect the vitamins). I didn't just pick ramdom items, I actually love everything I bought up there. I go to kroger at least two times a week.