
Пам'ятники Тарасу Шевченку у світі
Та на Батьківщині
1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі
На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.
В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.
За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам'ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусії (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.
В Україні перший пам’ятник Шевченку (його погруддя) було встановлено у Харкові у садибі Алчевських у 1881 році.
Починаючи з 1911 року традиційне скульптурне зображення Т. Шевченка – в кожусі та шапці, у похилому віці. З 1990-х років Т. Шевченка почали зображувати у молодому віці.
Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Він є одним із символів міста і водночас – яксравим зразком скульптури соцреалізму.
* У плані монумент являє собою своєрідну архітектурну спіраль з 11-метровим тригранним пілоном з фігурою Тараса Шевченка всередині і виступами по колу, що оточують пілон, на яких розмістились 16 динамічних статуй — високохудожніх зразків радянської пропаганди, які за задумом автора проекту мали символізувати людей праці та їхню боротьбу за свої права проти пригноблювачів — від непокірних, бунтарських образів з творів Т. Г. Шевченка до учасників першої російської революції 1905—1907 років та Жовтневої революції 1917 року, а велично-мажорна група, що складається з робітника-шахтаря, колгоспника, червоноармійця та жінки-робфаківки, є уособленням тодішньої сучасності, тобто «вільної праці та молодості нової України».
Пам’ятник у Чернігові
Цікавим також є пам’ятник у Чернігові (1992, автор – Андрій Чепелик – Народний художник України (1992), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2000). Шевченко тут – молодий та статний франт, яким він і був, навчаючись у Петербурзькій Академії мистецтв.
Пам'ятники у Буенос-Айрес та у Римі
Серед закордонних пам’ятників найбільш цікавими і незвичайними є аргентинський (Буенос-Айрес, 1971) та італійський (Рим, 1973).
На першому – молодий Шевченко, в його постаті – напруження та пристрасне звернення до людей, поряд – скульптурна група «Гайдамаки», що є своєрідною ілюстрацією до образу поета. Це мистецьке рішення особливо вдале для пам’ятника, що знаходиться в іншому етнічному середовищі: супутні персонажі містять додаткову інформацію для глядачів, які мають обмежені знання про Україну, Шевченка, його твори. Автор – Леонід Моложанин
Автор другого пам’ятника Уго Мацеї одягнув Тараса Григоровича в римську тогу, зобразив його трибуном-оратором, який, піднісши руку, звертається до присутніх із полум’яним словом. Таке «переодягнення» – образна констатація того, що Шевченко та його твори належать не лише Україні, а й усьому людствуПам'ятник Тарасу Шевченку в Баку
Пам'ятник українському поету , письменнику та художнику Т.Г. Шевченко.
Трохи історії:
Пам'ятник Тарасу Шевченку в Баку був відкритий 30 червня 2008 року. У церемонії відкриття брали участь тодішній Президент України Віктор Ющенко і Президент Азербайджану Ільхам Алієв.
Автором пам'ятника є відомий в Україні та за її межами скульптор Ігор Гречаник ( Ігор Гречаник ) .
"Кобзар" встановлено на проспекті Азадлиг (проспект Свободи ) в парку перед кінотеатром " Достлуг " (" Дружба" ) .
Ідея пам'ятника полягає у втіленні образу Шевченка як духовного Пророка , який поклав основи пробудження свідомості українців як нації. Акцент зроблений на "Кобзарі " - книзі , яку він дає людям як свій духовний заповіт .
Дуже символічно зображене скульптором крило - воно підкреслює окриленість поета , натхнення. Не дарма скульптор зобразив його ще молодим , саме тоді Шевченко почав створення Кобзаря.
Пам’ятник Тарасу Шевченку в Москві
Пам'ятник встановлено в центрі міста , на узбережжі річки Москви поряд з готелем « Україна » ( Кутузовський проспект , 2 /1). Авторами пам'ятника є група скульпторів у складі Михайла Грицюка , Юлія Сінькевича та Анатолія Фуженко . Монумент був урочисто відкритий 10 червня 1964 з ініціативи Микити Хрущова. Роботи з реставрації пам'ятника почалися в 1995 році з дозволу Головного управління охорони пам'яток міста Москви : реставрація напису на пам'ятнику в 1995 році і загальна реставрація в 1999 році [ 2 ] . На даний момент знаходиться на реставрації , очікувана дата відкриття - 2014 рік. [ 3 ]
опис
Пам'ятник являє собою бронзову фігуру поета висотою 5,6 м на плоскому ( з піднесенням ) гранітному постаменті. Проект пам'ятника Шевченку в Москві - яскравий , експресивний , потужний ; відрізняється свіжістю , динамічністю , монументальністю . За версією одного з авторів монумента , Юлія Сінькевича , основною ідеєю пам'ятника є « окрилений поет». Динамічність пам'ятника і ця окриленість постаті Тараса Шевченка досягається , в першу чергу , завдяки оригінальному зовнішньому вигляду поета , а саме одягу - сучасної для Тараса Шевченка « шинелі - крилатці ». Також сама фігура здається рухається і вростають в землю (низький постамент ) , що мало підкреслити зв'язок поета з народом