
Велетень духу і лицар свободи
Василь Стефаник
14 травня 2021 виповнилося 150 років від дня народження видатного українського письменника, громадського діяча і просвітителя
Він не любив порожніх слів, порожніх сюжетів і порожніх людей. Його лаконічна проза – наче запечена кров. Кожне Стефаникове слово вагоме, живе, повне життя, великого болю та великої ніжності. Слово «біль» дуже часто трапляється і в його творах, і в його листах. Все життя – не надто довге – 65 років – боліло його серце і за народ, і за рідний край. Його новели до вершини красного письменства і найкращих зразків європейського експресіонізму. Вони перекладені 20 мовами світу. Він вважав написання «самогубною справою, як сільська робота або любов»: «Люди під гнітом своєї роботи скалічіють, а ще – я дрібницю, яку пишу – гранічить із божевіллям. Я нічого в світі не боюся, як самого себе». А ще казав, що «Немає більшої драми в житті, якщо нікого не любити. Тоді ти мертвий».
Батько, Семен Стефаник, людина сувора й авторитарна, був багатим дідичем (тобто поміщиком), мав понад 180 моргів (приблизно 100 га) землі. Торгував худобою. Купував її в Молдавії, а спроваджував до Відня. Дбав не тільки про себе, але й про громаду. Підтримував просвітньо-економічний рух. Василь дуже любив матір, жінку надзвичайно лагідної вдачі. Мати Оксана рано померла, тому коли батько одружився вдруге, син не міг йому цього пробачити, збунтувався.
Рід Стефаників був козацький. Пращур-козак прийшов із великоукраїнських теренів й осів на карпатській землі. Існувала легенда про родове прокляття: начебто хтось давно зарубав матір-туркеню з дітьми. Через той страшний злочин прикрощі та нещастя супроводжували свій рід. Смерть завжди була. У родових Стефаників було п'ять самогубців.
«Мій ліс пожовтів і подібний до лану проса. На найбільшому дереві зависло чорних ворон багато. Я сижу під тим деревом, гадаю про брата, що повісився, і тішуся, як дитина, що мене на тім дереві ще так борзо не знайдеш…», – писав Василь Стефаник в одному з листів.
Батько прагнув, щоб Василь здобув гарну освіту, вівчився на «дохторя». Мати плакала, й не хотіла віддавати сина у науку. «Ліпше був би не знав науки», – каже згодом Стефаник, наче підтверджуючи біблійні слова про те, що «велике знання примножує скорботу». Малим його віддали до Снятинської міської школи, а потім до Коломийської гімназії.
Там його ніжне вразливе дитяче серце зазнало першої великої кривди. Як із боку дорослих, так і однолітків. З нього – «мужицького сина» – сміялися, всіляко принижували, били, а він «рвався, і падав у болото із знесилля, і не уступав…». Там уперше з відчаю хотів накласти на себе руки.
«Я пішов від мами у білесенькій сорочці, сам білий. З білої сорочки сміялися. Кривдили мене і ранили. …і кров моя діточа з серця капала…» По приїзді в місто, поки не знайшли житла, хлопчика прилаштували ночувати кілька діб у місцевому будинку розпусти… Звісно, не в самих «номерах», але поблизу. І Василько почувався так, про що вже дорослим напише: «А спав я у наймліній хаті посеред брудних туловищ, сплетених розпустою. Листочок білої берези на сміттю».
Тут зав’язалася дружба В. Стефаника з Л. Мартовичем. За українську громадсько-політичну діяльність їх обох у 1890 р. виключили з гімназії. В. Стефаник переїхав до Дрогобича і вступив до місцевої гімназії, яку закінчив 1892 р. Того ж року він вступив на медичний факультет Краківського університету, де вчився до 1900 р.
Потім було дорослішання, навчання в Ягеллонському (Краківському) університеті . Попри батькову волю, лікарем не став, але знайшов багатьох добрих друзів і відкриває світ красного письменства.
Коломийська гімназія
Ягеллонський університет сьогодні
З 1903 р. В. Стефаник постійно жив у селі: до 1909 р. – у Стецеві, а потім до кінця життя – у Русових.
У 1904 р. одружився на дочці священика Ользі Гаморак мав трьох синів. Один із синів Василя Стефаника, Семен , став українським радянським державним діячем. Львів'яни запам'ятали його як дуже порядну людину. Другий, Юрій - журналіст і літературознавець - за належність до ОУН був ув'язнений рік за польської влади і рік за радянської. Після Другої світової війни жив у Канаді, очолював спілкування українських письменників.
На світлині: Василь Стефаник з братом та синами. Сидять (зліва): Василь Стефаник, Семен Стефаник – син. Стоять: Юрій Стефаник – син, Лука Стефаник – рідний брат Василя
1907 року письменник став заступником депутата австрійського парламенту В. Охрімовича. Після того як 1908 року В. Охрімович зрікся мандату, В. Стефаникові довелося виконувати обов’язки депутата аж до розпаду Австро-Угорської імперії 1918 р.
У період визвольних змагань В. Стефаник брав участь у роботі Української національної ради Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), у складі делегації ЗУНР відвідав Київ під час оголошення соборності українських земель 22 січня 1919 р.
Перебуваючи в тій частині України, що була під владою Польщі, В.М. Стефаник активно цікавився подіями в УРСР, відсилав до радянських журналів свої нові твори.
Літературна творчість
"Я робив, що міг. Перетоплював це мужицьке слово, яке мав біля себе, аж пальці мені викручувались з болю… І все, що я писав, мені боліло." (В. Стефаник)
Перша збірка роману – «Синя книжечка» , яка вийшла у світ 1899р. у Чернівцях, принесла Стефаникові загальне визнання, була зустрінута захопленими відгуками найбільших літературних авторитетів, серед яких, крім І. Франка, були Леся Українка, М. Коцюбинський, О. Кобилянська, стала створеною українською вихою в розвитку прозі. Автор "Сіньої книжечки" звернув на себе увагу насамперед показом трагедії селянства.
У 1900р. вийшла друга збірка Стефаника – «Камінний хрест» , яку також було прийнято як визначну літературну підію. Для другої збірки Стефаника характерне посилення громадянського пафосу (завдяки таким творам, як "Камінний хрест", "Засідання", "Список", "Підпис"). У другій збірці головне місце займає тему, що хвилювала письменника впродовж усього творчого життя, – одинока старість, трагедія зайвих ротів у бідних селянських родинах. Цієї теми призначені присвячені творам із "Сіньої книжечки" ("Сама-саміська", "Ангел", "Осінь", "Школа"), новели зі збірок "Камінний хрест" ("Святий вечір", "Діти"), "Дорога" ("Сніп", "Вістуни", "Озиміна").
1905р. вийшла у світ четверта збірка письменника – «Моє слово». У ній уперше була надрукована новела «Суд», яка завершує перший період творчості Стефаника.
1916р. Стефаник пише новелу "Марія", яку присвячує пам'яті Франка. За "Марією" письменник публікує шість новел, які разом із двома названими творами другого періоду ("Діточа пригода" і "Марія") склали п'яту збірку – "Вона – земля", видану 1926р.
У 1927 – 1933 рр. Стефаник опублікував ще більше десяти новел.
Відгуком на літературну дискусію 1925-1928 рр. стала новела «Межа» (1926 р.), яка мала присвяту «М. Хвильовому» і була надрукована у «Літературно-науковому віснику», що його редгував Д. Донцов.
В останні роки життя Стефаник пише також автобіографічні новели, белетризовані спогади. До них належать такі твори, як "Нитка", "Браття", "Серце", "Вовчиця", "Слава Йсу", "Людмила", "Каменярі".
Читаємо твори Василя Стефаника
"Я писав тому, щоб струни душі нашого селянина так кріпко настроїти і натягнути, щоби з того вийшла велика музика Бетховена." (В. Стефаник)
Екранізація творів В. Стефаника
«Камі́нний хрест» — український радянський художній фільм режисера Леоніда Осики. Відзнятий 1968 року на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка за мотивами новел Василя Стефаника «Камінний хрест» та «Злодій».
Займає 5-у позицію у списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.
Увічнення пам'яті Василя Стефаника
У 1941 році в будинку письменника в селі Русові відкрито літературно-меморіальний музей.
Ім'я Василя Стефаника мають:
- Премія в галузі літератури й мистецтва — найвища в Івано-Франківській області відзнака, яку присуджує Івано-Франківська обласна державна адміністрація місцевим авторам.
- Прикарпатський національний університет
- Національна бібліотека у Львові
- Публічна бібліотека у Києві
Василеві Стефанику споруджено пам'ятники:
- у Львові на вулиці Стефаника перед входом до Національної бібліотеки імені Стефаника
- в Івано-Франківську на подвір'ї Прикарпатського національного університету на вулиці Шевченка
- у селі Русові
- у місті Едмонтон (Канада)
- у місті Снятині
- у селі Ясенові Бродівського району на Львівщині
Встановлено меморіальні дошки, скульптури, твори художнього мистецтва.