
Igra
opis poklica
Abstract
An actor is someone who portrays a character in a theater play. The actor can perform in theater and also in modern media such as film, radio and television. The actor's interpretation of their role pertains to the role played, whether based on a real person or fictional character. If you want to be a real actor you have to go to the school of acting. You have many different schools of acting in the world but the concept of them is actually the same. You have to show some special abilities. But if you are not accepted to one of these schools you can also play and acquire experiences in an amateur theaters or some theater schools.
Kaj je igralstvo in kaj zahteva?
Igralstvo je delo, ki ga opravlja igralec npr. v gledališču ali na televiziji, kjer s pomočjo svojih gibov in obrazno mimiko pripoveduje zgodbo.
Igralec veliko svojega časa porabi za učenje besedil, za vaje ter za interpretacijo svoje vloge. Pogosto ima zelo razgiban urnik ter je lahko tudi več dni zdoma. Snemanja oz. predstave lahko potekajo tudi v večernih urah in ponoči.
Če igralec ni stalni član gledališkega zbora v izbranem gledališču, je lahko tudi po več mesecev brez službe, medtem pa lahko dela druga dela, ki ga sicer ne veselijo.
Pri sami igri si pomaga z različnimi pripomočki (kostumi, rekviziti, scena, mimika, publika...).
Za igralski poklic je potreben dober spomin, priporočljivo je tudi znanje petja in plesa, saj je to pogosto del predstave. Pomembno je, da igralec zna ločiti med igro in realnim življenjem.
Pričakovanja
Veliko ljudi je mnenja, da igralstvo sploh ni poklic. Na drugi strani pa imamo ljudi, ki mislijo, da je igralstvo poklic, ki ti zagotovi denar, slavo, srečo ter še mnogo drugih stvari.
Moje mnenje je, da je igralstvo poklic, ki zahteva veliko truda ter psiho-fizičnih lastnosti. Po mojem mnenju je to zelo naporen poklic, ki zahteva popolno zbranost na nastopih in vajah, saj moramo biti pri učenju svoje vloge zelo natančni.
Izbira srednje šole
Če želimo biti poklicni igralci, se moramo po končani srednji šoli vpisati na Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo, smer Dramska igra. Če pa želimo že prej preizkusiti svoje znanje v igranju, se lahko takoj po osnovni šoli vpišemo na Umetniško gimnazijo, Dramsko-gledališka smer.
Poleg zgoraj naštetih možnosti za šolanje, nam je na voljo še mnogo drugih različnih načinov za pridobitev igralskih izkušenj, npr. mnoge dramske skupine, kulturno-umetniška društva, tečaji, dramske šole...
Pogoji za vpis in PREDMETNIK NA AGRFT
Študij dramske igre na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo je zelo razgiban, saj je predmetnik zelo raznolik in naporen. Poleg tega, da za vpis na ta študijski program potrebujemo splošno maturo (ali poklicno + 1 maturitetni predmet), je potrebno opraviti preizkus posebne nadarjenosti in priložiti potrdilo o ustreznih psihofizičnih sposobnostih. Če je prijav na ta program več, kakor je vpisnih mest, so kandidati izbrani glede na:
- uspeh pri preizkusu posebne nadarjenosti in psihofizičnih sposobnosti 90% točk;
- splošni uspeh pri maturi oz. zaključnem izpitu 5% točk;
- splošni uspeh v 3. in 4. letniku 5% točk.
Predmeti so zelo raznoliki, na primer: Dramska igra; Jezik in govor; Tehnika govora; Sodobne plesne tehnike; Gledališko petje; Dramaturgija in zgodovina drame; Balet in ples; Zgodovina gledališča; Gibalne tehnike in veščine; Scenografija: prostori igre; Kostum in maska...
Poleg predavanj in vaj, študij zahteva tudi udeležbo na različnih seminarjih.
Poklic igralca
- PLAČA
V nekaterih drugih evropskih državah in predvsem v ZDA, igralci zaslužijo veliko bolje kot v Sloveniji. To je normalno, saj je v ZDA tudi trg večji. Kolikor vem, v Sloveniji igralci, ki delajo samo v gledališču, zaslužijo povprečno slovensko plačo. Če pa se znajo reklamirati in si s tem pridobiti različne vloge v nanizankah in filmih, pa imajo večje možnosti za zaslužek.
- DOPUST
Če je igralec redni član zbora v izbranem gledališču, si med letom težko vzame dopust, saj ima na urniku poleg izrednih predstav tudi abonmajske, ki pa so že v naprej določene. Zato mnogo igralcev težko pričakuje poletne počitnice, saj je to edini čas v letu, ko ni abonmajskih predstav in si tako lažje vzamejo čas za svoje bližnje, še raje pa z njimi pobegnejo daleč stran od žarometov in javnosti. Eden izmen najbolj obremenjenih mesecev v igralčevem poklicu pa je zagotovo december, saj je takrat veliko izrednih predstav, prireditev, vaj...
- DELOVNI ČAS
Delovni čas igralca je zelo neenakomerno porazdeljen. Če pogledamo povprečje, je približno takole: zjutraj oz. dopoldan so vaje, zvečer pa predstave. Velikokrat morajo delati tudi čez vikend. Če so del filma ali nanizanke in se ta odvija daleč od njihovega kraja, so lahko tudi po več dni zdoma.
MOJE ŽELJE IN IZKUŠNJE
Že kar dolgo časa si želim, da bi bila igralka oz. da bi se po končani gimnaziji lahko vpisala na Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo. Sem človek, ki ni preveč navdušen nad rutino in vem, da bi težko opravljala delo, ki bi mi zapovedovalo, da moram biti vsak dan od 8h do 16h na delovnem mestu.
Pred 4 leti sem začela igrati v dramski sekciji Kulturno-umetniškega društva Škofljica. Od takrat do danes sem igrala v 4 različnih predstavah z mnogo ponovitvami. Moja prva vloga je bila vloga Dunajske lastnice hiše, v kateri prebiva Jernej Kopitar. Predstava je zgodovinska drama ter se imenuje Primic na Dunaju in je delo naše režiserke Marije Gregorič.
Lansko leto pa sem prvič igrala v predstavi z naslovom Pridi gola na večerjo, ki je bila tako rekoč uspešnica, saj je bilo organiziranih 5 ponovitev in vse so bile razprodane. Zato bomo letos marca zopet ponovili to predstavo, saj se zanimanje zanjo še ni končalo.
S sodelovanjem v Kulturno-umetniškem društvu Škofljica si želim pridobiti čimveč izkušenj, saj je to bistvo v igralskem poklicu. Pripravljena sem se zelo potruditi za dosego svojega cilja. Upam, da mi uspe na poti do svojih sanj.