
75 років ПЕРЕМОГИ 1939-1945
День пам’яті та примирення
Друга світова війна 1939-1945
Україна у Другий світовій війні
ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА: ФАКТИ
1. Друга світова війна тривала 2194 дні. Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн світу.
2. Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 і тривала до 2 вересня 1945, тобто 6 років і 1 день.
3. У Другій світовій війні брала участь понад 6о країна, у яких проживало 80 % всього населення планети.
4. Офіційно Другу світову не завершено й досі. Росія та Японія так і не підписали мирний договір.
5. Єдиною країною, яка брала участь у Другій світовій війні з перших і до останніх днів, є Британська імперія.
6. Найдовша битва Другої світової війни – Битва за Атлантику: 1939-1945 роки.
7. З 40 000 осіб, які служили на підводних човнах під час Другої світової війни, повернулося лише 10 000.
8. У березні 1938 року, ще до початку Другої Світової, Третій Рейх приєднав до себе Австрійську Республіку. Ця подія відома як Аншлюс.
9. 23 серпня 1939 року СРСР підписує з Третім Рейхом договір про ненапад. За тиждень Рейх за підтримки СРСР розпочне світову війну.
10. Радянський Союз вступив у світову війну за 17 днів після її початку, атакувавши слідом за Гітлером Польську республіку.
11. 30 листопада 1939 року СРСР напав на Фінляндію, розпочавши радянсько-фінську війну. За розв'язання війни СРСР виключено з Ліги Націй, тогочасного аналогу ООН.
12. 7 грудня 1941 року Японія раптовим нападом на американську військову базу на Гавайських островах Перл-Гарбор розпочала війну проти США.
13. Взимку 1943 року внаслідок нахабної операції командос Рейху звільнили з-під варти заарештованого дуче Беніто Мусоліні й частково повернули йому владу над Італією.
14. Після капітуляції Франції її союзниця Британія змушена атакувати французький флот, щоб той не дістався німцям. Внаслідок атаки загинуло понад тисяча французьких вояків і декілька британців.
15. 6 серпня 1945 року на японську Хіросіму, а за три дні на Наґасакі американцями скинуто атомні бомби. За два дні після того СРСР оголосив війну Японії.
16. У 1944 році у Варшаві спалахнуло найбільше за всю війну повстання проти німців. Радянські війська зумисно зупинили просування до Варшави, аби надати німцям змогу розправитись із польськими повстанцями.
17. 22 вересня 1939 року під час передачі німцями радянській адміністрації білоруського міста Берестя проведено спільний військовий парад частин Вермахту й Червоної Армії.
18. Японський офіцер Онода Хіроо протягом 30 років воював проти американців на Філіппінах, не знаючи про закінчення Другої світової війни й поразку у ній Японії.
19. 2 вересня о 9:02 за токійським часом на борту американського лінкора "Міссурі" підписано акт про беззастережну капітуляцію Японської імперії. Ця дата вважається кінцем Другої світової війни.
20. За декілька місяців після перемоги над Німеччиною у 1945 році прем‘єр-міністр Великобританії сер Вінстон Черчіль програв на виборах і полишив посаду, на якій привів Британію до перемоги.
21. Серед воюючих у Другій світовій війні країн найбільше перейшло воювати на сторону Німеччини громадян Радянського Союзу.
22. Кількість росіян, що воювали за Рейх, оцінюється у 400 тис осіб. Із росіян було сформовано понад 20 військових загонів, частин і підрозділів армії Рейху та його союзників.
23. Генерал Власов, який у складі Радянської Армії командував обороною Києва та Москви, у 1942 році потрапив у полон і перейшов на сторону Рейху, де очолив – «Русскую освободительную армию».
24. Президент США Франклін Рузвельт не дожив менше місяця до капітуляції Німеччини. Він помер у квітні 1945 року від крововиливу в мозок.
25. Після окупації Франції німецькими військами за наказом Гітлера угоду про перемир‘я було підписано в тому ж вагоні, у якому Німеччина підписала угоду про закінчення Першої світової війни, яку Гітлер вважав принизливою.
26. Бразилія довго утримувалась від військових дій, внаслідок чого у країні сформувалося прислів‘я «скоріше змія почне палити, аніж бразильский корпус потрапить на війну». І коли у 1944 році бразильці нарешті розпочали бойові дії, символом їхніх вояків стала кобра із люлькою у роті.
27. Замість Нагасакі американці планували скинути ядерну бомбу на місто Кокура. Але пілоти не змогли атакувати Кокуру через хмарність, і атакували запасну ціль – Нагасакі.
28. План атаки німців на Бельгію, Францію та Нідерланди випадково потрапив до рук бельгійців, коли пілот німецького літака із повним планом наступу заблукав і сів у Бельгії замість Німеччини.
29. Таємна організація, що об‘єднувала колишніх членів СС і мала за мету допомогти їм врятуватися від переслідувань, мала назву «ODESSA».
30. Останній з нацистських лідерів, Рудольф Гесс, помер у 1987 році у берлінській тюрмі, де відбував довічне ув’язнення за вироком Нюрнбергського трибуналу. 93-річного Гесса знайшли повішеним. Обставини цієї смерті досі не встановлені.
Україна в Другій світовій війні: погляд з XXI ст.
У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичного періоду історії України – періоду Другої світової війни.
На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з’ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.
Україна в Другій світовій війні: погляд з ХХІ століття : історичні нариси у 2 кн. – Київ : Наукова думка, 2011. – 943 с.
У виданні висвітлюється широке коло концептуальних питань одного з найбільш драматичних періодів історії України – періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн.
На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької та румунської окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та відбудовний період, з’ясовуються долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни.
Видання розраховано на всіх, хто цікавиться минулим України.
Друга світова війна в історичній пам’яті України
У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.
У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).
Україна в полум’ї війни 1941–1945
На основі аналізу фактичного матеріалу, нових архівних джерел автори розглядують найважливіші операції Червоної армії на території України, що суттєво вплинули на подальший хід Другої світової війни, значною мірою збагатили воєнне мистецтво.
Друга світова війна український вимір
Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-американську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939–1945 років.
Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен.
Видання розраховано на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.
Україна у Другій світовій війні 1939-1945 рр. Посібник для вчителя
Війна і міф. Невідома Друга світова
Травень 1942 року. В самий розпал війни далеко від лінії фронту, в забутого Богом роз'їзду, фашисти висаджують десант з метою знищення Кіровської залізниці і Біломорсько-Балтійського каналу
Кiноповiсть "Україна в огнi" була одним з перших творiв, в якому на тлi смертельного двобою з фашизмом принципово ставились проблеми гуманiзацiї суспiльства й особистостi, заперечення вiйни, вперше заперечувалися постулати сталiнiзму.
Центральна маіська бібліотека
Email: otdelobslujivaniya@gmail.com
Website: http://dobro-biblio.com/
Phone: (06277)2-84-49
Facebook: https://www.facebook.com/DobroLib.121/