
STEELE FAMILY NEWSLETTER
Weekly Update - September 5, 2022
Steele Elementary School
Mrs. Fones and Ms. Patch, Front Office Assistants
Email: kpala@galesburg205.org
Website: https://steele.galesburg205.org/
Location: 1480 West Main Street, Galesburg, IL, USA
Phone: (309)973-2016
Facebook: https://www.facebook.com/steele205/
Twitter: @wearesteele
Crisis Drill Information
We will have two additional fire drills throughout the year. One of those two will have the Galesburg Fire Department present to supervise our procedures. We will also have one more crisis drill in the spring.
Please read the attached family letters about this month's crisis drill to gain more understanding on what we do and why we do it. The letters have been translated in French and Spanish.
Student Activity Passes
Do you want an activity pass for your student to attend CUSD #205 home activities and athletic events free of charge? If so, you will need to request an activity pass. Please contact the school office at 309-973-2015 to request an activity pass. Once passes are provided to the school the office will distribute passes to those who have requested them.
The District Apparel Store is open! Pick up your #205 gear here. Orders must be in by September 11th.
Share Tables are Now Open!
How to Help Students Understand How to Respond When They are Upset
Get into Shapes Kindergarten-Grade 1
Before shopping trips, review different shapes with children by pointing them out in items around the house. Encourage them to use the correct name for each shape: square, rectangle, triangle, circle, cube, cylinder and so forth. Being able to recognize how different shapes are used in common settings helps children to understand geometric principles-such as shape and quantity-and the relationships among them.
What to Do
At the store, ask your child questions to focus her attention on the shapes that you see. Ask her to find, for example, items that have circles or triangles on them or boxes that are in the form of a cube or a rectangular solid.
As you shop, point out shapes of products—rolls of paper towels, unusually shaped bottles, cookie boxes shaped like houses. Talk with your child about the shapes. Ask her why she thinks products, such as paper towels and packages of napkins, come in different shapes. Have her notice which shapes stack easily. Try to find a stack of products that looks like a pyramid.
Ask your child for reasons the shapes of products and packages are important to store owners. (Some shapes stack more easily than others and can save space.)
Weighing In Grades 3-4
In many schools, children learn the metric system of meters, grams and liters, along with the more familiar system of feet, ounces and gallons. Practicing measurement both ways helps children learn both systems. Grocery shopping offers opportunities for children to increase their estimation and measurement skills by choosing and weighing fruit and vegetables.
What You Need
- A grocery scale
What to Do
In the produce section of the store, explain to your child that what you pay for fruit and vegetables is based, in large part, on the quantity you buy and what it weighs—that produce is usually sold for a certain amount per pound. Tell her that pounds are divided into smaller parts called ounces, and it takes 16 ounces to make one pound. Show her the scale that is used to weigh produce.
Gather the produce you want to buy and ask your child to weigh a few items. Then have her estimate the weight of another item before she weighs it. If you need one pound of apples, ask her to place several apples on the scale and then estimate how many apples she will have to add or take away to make one pound.
Let your child choose two pieces of fruit, such as oranges. Have her hold one piece in each hand and guess which weighs more. Then have her use the scale to see if she is right.
Ask your child questions such as the following to encourage her to think about measurement and estimation:
- Will six potatoes weigh more or less than the six oranges?
- Which has more potatoes, a pound of big ones or a pound of little ones?
- How much do potatoes cost for each pound? If they cost 10 cents per pound, what is the total cost of the six potatoes?
If your child knows the metric system (and the scale has a metric range), have her weigh items in grams and kilograms. Ask her to find out the following:
- How a kilogram compares to a pound.
- How many grams an apple weighs.
- How many kilograms (or kilograms plus grams) a sack of potatoes weighs.
- Which contains more apples, one pound or one kilogram?
- Which weighs more, one pound apples or one kilogram of apples?
https://www2.ed.gov/parents/academic/help/math/part_pg6.html#p6